PrEP – z angielskiego Pre-exposure prophylaxis – jest jedną z metod profilaktyki HIV. Polega na przyjmowaniu określonych leków (emtrycytabiny i tenofowiru w specjalnej kombinacji jako jedna tabletka), których działanie pomaga uchronić się przed zakażeniem HIV.

Nie należy postrzegać PrEP jako metody stojącej w opozycji do innych metod profilaktyki HIV. Jest ona dodatkową metodą, która może okazać się atrakcyjna dla określonych grup w populacji. Stosowana może być oczywiście wyłącznie u osób niezakażonych HIV.

Skuteczność PrEP szacowana jest w badaniach na ponad 80%.

Chociaż PrEP przepisać zasadniczo może każdy lekarz, to wdrożenie profilaktyki przedekspozycyjnej i prowadzenie pacjenta korzystającego z takiej formy profilaktyki wymaga przeprowadzenia określonych badań – doprowadziło to w Polsce do powstania miejsc, które specjalizują się w tego typu profilaktyce. Ośrodki PrEP powstają głównie w większych polskich miastach.

W Małopolsce dostęp do PrEP można uzyskać we wskazanych poniżej lokalizacjach.

solimed
Centrum Medyczne Solimed

os. Szymanowskiego 6 32-020 Wieliczka

lek. med. Jakub Loster Specjalista chorób zakaźnych

Centrum Medyczne Solimed zlokalizowane w Wieliczce jest jednym z dwóch ośrodków w Małopolsce oferujących aktualnie PrEP. Pod okiem lek. med. Jakuba Lostera, specjalisty chorób zakaźnych, pacjenci mogą uzyskać informację o wymaganych badaniach i miejscu, w którym można je wykonać, a także otrzymać receptę na leki stosowanie przy PrEP. Pacjent otrzymuje zatem kompleksową opiekę lekarską związaną z PrEP.

Zapraszamy na stronę internetową Centrum Medycznego do zakładki PrEP: https://cmsolimed.pl/prep/

Pod wskazanym wyżej adresem znajdują się informacje o kosztach, jest również możliwość umówienia wizyty za pośrednictwem formularza on-line.

Dojazd środkami komunikacji miejskiej MPK: linie aglomeracyjne 304 i 244, kursują co 20-30 minut w dni powszednie.

Kontakt telefoniczny: 516 077 076

Kontakt mailowy: info@cmsolimed.pl

Link do rejestracji on-line: https://rejestracja.cmsolimed.pl/

arkady
Centrum Medyczne Arkady

ul. Szafrana 5B/27 30-363 Kraków

lek. med. Marek Sitko Specjalista chorób zakaźnych
dr n. med. Maciej Pastuszczak Specjalista dermatologii i wenerologii

Centrum Medyczne Arkady zlokalizowane w Krakowie jest drugim z dwóch ośrodków oferujących aktualnie PrEP w Małopolsce. Tutaj również pacjent otrzymuje zalecenia wykonania odpowiednich badań i uzyskuje receptę na leki stosowanie w PrEP.

Zapraszamy na stronę internetową Centrum Medycznego do zakładki PrEP: https://www.arkadycm.pl/poradnia-prep-krakow.html

Pod wskazanym wyżej adresem znajdują się informacje o kosztach.

Dojazd środkami komunikacji miejskiej MPK – linie tramwajowe i autobusowe.

Kontakt telefoniczny: 690 933 005,12 349 01 59

Kontakt mailowy: arkadycm@gmail.com

Lek. med. Marek Sitko przyjmuje ponadto w dwóch innych lokalizacjach należących do przychodni specjalistycznej Klinika Krakowska:

krakowska

• ul. Mehoffera 6, 31-322 Kraków; kontakt telefoniczny: 668 195 155, 12 638 38 18
  • ul. Zachodnia 5/12a, Kraków; kontakt telefoniczny: 604 632 346, 12 267 62 60